SDP:n Johan Kvarnström: Yleen kohdistuvat leikkaukset eivät vahvistaisi julkista taloutta – kokoomuksella on selityksen paikka

2.10.2026

Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) kritisoi kokoomuksen ehdotusta leikata Ylen rahoituksesta 120 miljoonaa euroa seuraavalla vaalikaudella. Hän muistuttaa, ettei tällainen leikkaus vahvista julkista taloutta vastaavalla summalla. Päinvastoin hän varoittaa leikkausten kielteisistä vaikutuksista luovaan alaan aikana, jolloin Ylen rooli yhteiskunnan resilienssin vahvistamisessa korostuu entisestään.

Kvarnström toimii Ylen hallintoneuvoston jäsenenä ja on tällä vaalikaudella kuulunut parlamentaariseen Yle-työryhmään. Hän korostaa Ylen tärkeää roolia uutisoinnissa ja kulttuurissa, audiovisuaalisella alalla laajemmin, yhteiskunnan henkisen kriisinkestävyyden vahvistamisessa sekä yhteisten kokemusten tarjoajana, jotka yhdistävät suomalaisia.

– Yleen kohdistetut säästötoimet ovat jo johtaneet irtisanomisiin, tehostamistoimiin ja organisaatiomuutoksiin, ja prosessi jatkuu jo tehtyjen päätösten pohjalta. Uusien leikkausten kohdistaminen Yleen tässä vaiheessa olisi Suomelle monella tavalla haitallista, Kvarnström sanoo.

Hän muistuttaa, että Ylen toiminta rahoitetaan Yle-verolla, joka on tarkoitettu Ylen toiminnan rahoittamiseen ja jonka tuotot siirretään vuosittain valtion televisio- ja radiorahastoon.

– Jos Ylen rahoitusta vähennetään 120 miljoonalla eurolla, julkinen talous ei tasapainotu samalla summalla. Lopputulos voi jopa olla negatiivinen. Koska tätä verotuloa ei voida käyttää muihin tarkoituksiin, Yle-veroa joko alennetaan vastaavasti tai rahat jäävät rahastoon. Kumpikaan vaihtoehto ei vahvista julkista taloutta 120 miljoonalla eurolla. Sen sijaan heikentynyt Yle voi heikentää koko luovaa alaa. Yleen kohdistuva leikkaus ei siis paranna julkisen talouden nettotasapainoa leikkauksen määrällä. Kokoomuksella on selityksen paikka: miten Yleen kohdistuva leikkaus vahvistaisi julkista taloutta?

Jaa sosiaalisessa mediassa