Kvarnström (SDP): Regeringens nya abortavgifter är väldigt problematiska

21.9.2026

Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) kritiserar regeringens förslag om nya klientavgifter i samband med abort. Enligt Svenska Yle ska aborter som görs av medicinska skäl vara avgiftsfria. Aborter som görs på egen begäran kan däremot omfattas av en ny avgift på omkring 257 euro för operationer och ingrepp.

– Det här är ytterst problematiskt och sorgligt. I en tid då det finns goda skäl att stärka skyddet för aborträtten, också genom ett starkare skydd i grundlagen, väljer regeringen i stället att ta ett steg bakåt i konservativ riktning, säger Kvarnström.

Kvarnström anser att uppdelningen mellan olika grunder för abort är problematisk och att de nya avgifterna riskerar att göra abort mindre tillgänglig.

– Tillgången till abort ska inte försvåras genom nya ekonomiska trösklar. Det är också märkligt att avgiften ska bero på varför en person behöver abort. Dessutom är det svårt att förstå hur regeringens värdeliberala partier kan godkänna en sådan kompromiss, säger Kvarnström.

Han kopplar frågan till regeringens bredare ekonomiska prioriteringar.

– Regeringen höjer avgifterna för människor som behöver vård samtidigt som den väljer att sänka samfundsskatten. Vi socialdemokrater hade prioriterat annorlunda. Regeringen borde göra om och göra rätt och slopa de nya avgifterna för abort, säger Kvarnström.

Dela på sociala medier