SDP störst i Svenska nätverket i riksdagen

6.11.2026

SDP får den bredaste representationen i det nya nätverket för svenska frågor i riksdagen. Bland de 35 ledamöter som anmält sig finns 15 socialdemokrater, däribland riksdagsledamöterna Anette Karlsson och Johan Kvarnström. De välkomnar att Folktinget samlar ledamöter över partigränserna för att stärka svenskans ställning i Finland.

Det nya nätverket får stöd av Folktingets sakkunniga. En liknande sammanslutning, den allsvenska gruppen, har varit inaktiv en längre tid.

– Finlands svenska socialdemokrater grundades 1899. Svenskan har funnits med i den finländska socialdemokratin från början. Att så många av våra kolleger har anmält sig visar att arbetet för ett tvåspråkigt Finland har brett stöd i vår riksdagsgrupp, säger Karlsson.

I det nya politiska programmet, som partikongressen antog i våras, vill SDP stärka båda nationalspråken och trygga utbildning och service på svenska. Patienter ska kunna sköta sina ärenden på svenska genom hela vårdkedjan. Programmet betonar också de inhemska språkens betydelse för kulturen och barns och ungas möjligheter att både uppleva och själva skapa kultur.

– Svenska röster behövs i så många partier som möjligt. Det gäller också kulturpolitiken. Musik, litteratur och teater på svenska betyder mycket för mig. Jag vill att fler barn och unga ska få uppleva och själva skapa kultur på svenska, oberoende av var de bor eller vad familjen har råd med, säger Johan Kvarnström.

SDP är också det enda stora statsbärande partiet med en egen, heltäckande Ålandspolitik. Partiet vill utveckla självstyrelset och värna Ålands svenskspråkiga identitet. 

– På Svenska dagen vill vi också gratulera Antti Lindtman och Antton Rönnholm till Folktingets förtjänstmedaljer. Antti har gjort svenskan synligare i politiken genom att själv använda den offentligt. Antton arbetade som partisekreterare nära FSD för att stärka svenskans ställning, säger Karlsson.

Dela på sociala medier