Skinnari Vaasassa: Ruotsin vaalit ovat merkittävät myös Suomelle – nyt tarvitaan yhteinen pohjoismainen agenda

17.8.2026

Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan Ruotsin syyskuussa pidettävät valtiopäivävaalit ovat merkittävät myös Suomelle. Skinnari esittää, että yhteisiä tavoitteita viedään tulevien hallitusten ohjelmiin Ruotsissa ja Suomessa ja muissakin Pohjoismaissa.

Vaasassa Wasa Future Festivalissa esillä ollut New Nordic -ajattelu pitää Skinnarin mukaan viedä seuraavaksi konkreettisiksi tavoitteiksi ja päätöksiksi.

– Mitä enemmän pystymme näkemään uuden maailman yhdessä ja asettamaan yhteisiä tavoitteita, sitä vahvempia olemme. Nyt on oikea aika rakentaa yhteisiä teemoja Ruotsin tulevaan hallitusohjelmaan ja samalla valmistella niitä Suomen seuraavaa hallitusohjelmaa varten. Tätä auttaa, jos molemmissa maissa on sosiaalidemokraattisesti johdetut hallitukset, Skinnari sanoo.

Skinnari korostaa, että pohjoismaista turvallisuusyhteistyötä pitää tarkastella puolustusta laajemmin. Todellinen resilienssi syntyy koko yhteiskunnan kyvystä toimia myös vakavissa kriiseissä.

– Kokonaisturvallisuus tarvitsee koko yhteiskunnan. Energia, infrastruktuuri, logistiikka, terveydenhuolto ja lääkehuolto, ruoka, data, yritykset, työmarkkinat ja osaaminen ratkaisevat, miten yhteiskuntamme kestävät kriisejä. Pohjoismaisen yhteistyön pitää ulottua vahvasti myös näihin kysymyksiin.

Korona osoitti Skinnarin mukaan, kuinka nopeasti globaalit riippuvuudet voivat muuttua huoltovarmuuskysymyksiksi.

– Vakavassa kriisissä laiva tai juna ei välttämättä tuo Suomeen tai Ruotsiin lääkkeitä, elintarvikkeita, kriittisiä komponentteja ja muita välttämättömiä tarvikkeita. Meidän pitää yhdessä tunnistaa kriittiset riippuvuutemme ja päättää, mitä tuotamme, mitä varastoimme ja minkä toimintakyvyn turvaamme Pohjoismaissa ja Euroopassa.

Skinnari on nostanut yhteisten tavoitteiden ja tiiviimmän pohjoismaisen yhteistyön merkitystä esille myös keskusteluissaan Ruotsin johtavien sosiaalidemokraattien Mikael Dambergin ja Peter Hultqvistin kanssa.

Keskeisiä yhteistyön alueita ovat Skinnarin mukaan myös yhteiset työmarkkinat, osaamisen kehittäminen, elinkeinoelämän ratkaisut sekä data- ja teknologiasuvereniteetti.

– Yhdessä Pohjoismaat muodostavat merkittävän markkinan ja osaamisen keskuksen globaalisti. Yhteinen markkina luo kysyntää investoinneille, teknologialle ja uusille ratkaisuille. Samalla meidän pitää vahvistaa asioita, jotka yhdistävät yhteiskuntiamme ja vähentävät vastakkainasettelua.

Skinnari nostaa esimerkiksi Merenkurkun alueen käytännönläheisen ja aikaansaavan yhteistyön Suomen, Ruotsin ja Norjan välillä.

– Merenkurkun alueella on osoitettu, että yhdessä tekeminen toimii. Energiaa, liikennettä, elinkeinoelämää ja alueiden kehittämistä on rakennettu yli rajojen. Nyt tämä ajattelu pitää nostaa kansalliselle ja pohjoismaiselle tasolle.

– New Nordic tarkoittaa kykyä nähdä uusi maailma yhdessä ja toimia yhdessä. Todellinen resilienssi rakennetaan koko yhteiskunnan voimin ja yhdessä yli rajojen. Tässä on pohjoismaisen yhteistyön seuraava askel, Skinnari sanoo.

Jaa sosiaalisessa mediassa