SDP:n Suhonen perkasi hallituksen teot suojelu- ja hätätyössä

15.5.2025

SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen perkasi hallituksen teot, kun eduskunta aloitti eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan mietinnön ensimmäisen käsittelyn torstai-iltana. Kovin kritiikki Suhoselta osui perussuomalaisiin. – Hallituksessa perussuomalaiset ovat kunnostautuneet kokoomuksen aisankannattajina, kun työntekijöitä moukaroidaan useilla lakimuutoksilla. Arvoisat perussuomalaiset, eikö teitä vieläkään hävetä, päätti Suhonen kysyen.

– Tässä sitä jälleen ollaan tilanteessa, jossa hallitus vie työntekijöitä kuin kuuluisaa kuoriämpäriä. Tässä rajataan työntekijöiden lakko-oikeutta jälleen kerran. Suojelutyölaki ja hätätyötä koskeva työaikalain muutos ovat puhtaasti ideologisia, summasi työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.

– Hätätyö-esitys on suorastaan pöyristyttävä. Valiokuntakuulemisissa asiantuntijat kritisoivat voimakkaasti, että esitys on kansainvälisten sopimusten vastainen. Edes se ei pysäyttänyt tätä työntekijöitä kurittavaa politiikkaa, jatkoi Suhonen.

– Ja vaikka Aluehallintoviraston luvut todistivat, että lähes kaikki hätätyön käyttämiset työtaistelutilanteissa on todettu perusteettomiksi, niin hallitus toi sen tähän kokonaisuuteen. Uhkana on, että väärinkäytökset lisääntyvät tämän lainsäädännön myötä ja sitä käytetään työtaistelujen laittomaan murtamiseen, perkasi Suhonen kelvotonta esitystä.

Jaa sosiaalisessa mediassa