SDP:n Kimmo Kiljunen: Humanitaaristen viisumien myöntäminen kuin henkivakuutus Venäjän oppositioryhmille

Kansanedustaja Kimmo Kiljunen vaati jättämässään kirjallisessa kysymyksessä hallitukselta nopeita toimia humanitaaristen viisumien myöntämiseksi venäläisille oppositioryhmille maan huonontuneessa ihmisoikeustilanteessa.
Euroopan maat, mukaan lukien Suomi, ovat kuluneen syksyn aikana kiristäneet voimakkaasti venäläisten viisumien saantia Venäjältä tulevan turismin rajoittamiseksi. Tiukka linja huolettaa ihmisoikeusjärjestöjä, koska se kohdistuu myös opposition edustajiin, hallitusta vastustaviin taitelijoihin ja toisinajattelijoihin.
-Pitäisi luoda käytäntö, jolla turvataan niin Suomessa kuin Schengen-alueellakin humanitaaristen viisumien myöntäminen mm. ihmisoikeuksien puolustajille, hallitusta kritisoiville toimittajille, kansalaisjärjestöjen jäsenille ja oppositioaktivisteille, Kiljunen tähdentää.
Ulkoministeri Haavisto vastasi Kiljusen kysymykseen, että ulkoministeriö on tehnyt humanitaarisesta viisumista esiselvityksen ja asiaa selvitetään edelleen. Haaviston mukaan pohdinnassa on kansalliseen lainsäädäntöön perustava, pitkäaikaista oleskelua varten myönnetty viisumi, joka voitaisiin myöntää Suomeen humanitaarista syistä tuleville.
-On hyvä, että ulkoministeriö valmistelee humanitaarista viisumikäytäntöä, sille on nyt suuri tarve. Ukrainan sotaa vastustavien ihmisten on päästävä turvallisesti pois Venäjältä, koska he ovat vaarassa joutua osallistumaan vastustamaansa hyökkäyssotaan, Kiljunen sanoo.