Kutsu mediatilaisuuteen: Miten järjestöjen pankkipalvelut turvataan Suomessa?
Hyvä median edustaja,
Järjestöt ja yhdistykset ovat tärkeä osa suomalaista yhteiskuntaa. Pankkien lisääntyneet velvoitteet ja sääntely ovat kuitenkin johtaneet siihen, että monilla järjestöillä on vaikeuksia saada pankkitiliä ja tätä kautta jatkaa toimintaansa. Tähän tulokseen päätyi SDP:n työryhmä, joka pyrki tunnistamaan järjestöjen pankkipalveluihin liittyviä ongelmia ja esittämään niihin ratkaisuehdotuksia.
SDP:n pankit ja järjestöt -työryhmä esittelee työnsä tuloksia mediatilaisuudessa ma 3.10. klo 9.30–11.00. Tule mukaan kuulemaan, mitä muutoksia pitäisi tehdä, jotta järjestöjen toiminta voidaan taata Suomessa myös tulevaisuudessa. Tilaisuuden vetää työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Hussein al-Taee. Mukana on myös edustajia niin työryhmän kuulemista järjestöistä kuin finanssisektorilta.
Ohjelma:
klo 9.30 Tilaisuuden avaus
klo 9.40 Työryhmän ratkaisuehdotusten esittely, kansanedustaja Hussein al-Taee
klo 10 Pyöreän pöydän keskustelu: Miten järjestöjen pankkipalvelut turvataan Suomessa? Mukana keskustelussa ovat muun muassa:
Jouni Hemberg, Kirkon Ulkomaanapu
Timo Lappalainen, Fingo
Mika Linna, Finanssiala
Pia Tornikoski, Vastuullinen lahjoittaminen
Julie Breton, Moniheli
klo 10.45 Aikaa kysymyksille
Tilaisuus toteutetaan Teams-etäyhteyden välityksellä. Teams-linkki lähetetään ilmoittautuneille sähköpostitse.
Ilmoittaudu tilaisuuteen to 29.9. klo 16 mennessä tämän linkin kautta: