FSD tackar väljarna och Lipponen

27.1.2012 11:17

Finlands svenska socialdemokrater (FSD) vill tacka alla som röstade på Paavo Lipponen i presidentvalet. Det var glädjande att se att Lipponen erhöll ett så starkt stöd i Svenskfinland. Särskilt populär var vår kandidat i svenska Österbotten och på Åland.

FSD vill rikta ett stort tack till sina partiavdelningar och Lipponens finlandssvenska medborgardelegation för ett aktivt valarbete. Ni delade ut broschyrer, skrev insändare, ordnade tillställningar och marknadsförde Paavo i de sociala medierna. Tack vare ert uppoffrande frivilliga arbete gjorde socialdemokraterna ett bra val i de svenska bygderna.

FSD vill även tacka Paavo Lipponen för ett enastående arbete i presidentvalskampanjen. Vi finlandssvenska socialdemokrater kan vara stolta över Lipponens modiga kampanj för ett internationellt, tolerant och rättvist Finland. Oberoende var i Finland han rörde sig talade han varmt om Finlands tvåspråkighet och nära band till Norden. Lipponen ville blicka framåt och ingjuta hopp och samarbetsanda i nationen. FSD är övertygad om att Lipponens budskap kommer att bära långt in i framtiden.

Steven Frostdahl        Stefan Sjöberg
Ordförande                Verksamhetsledare