Yritysten voitot

Jos tämä Tilastokeskuksen sivu pitää paikkaansa, niin rahareikä on löytynyt. Verotetaan niitä henkilöitä joille hyöty on valunut. Graafi on ihan kammottavaa katseltavaa. Miten sitten lie voitot jakaantuneet pienyritys-suuryritys -akselilla?

http://www.stat.fi/tup/tietoaika/ta_10_04_yritystenvoitot.html

Tehkää jotain. Pyytäkää Tilastokeskusta tekemään uusi graafi. Tästä graafista vaaliase.

5% liikevaihdosta on kohtuullinen taso. Viime vuosina se on ollut nelinkertainen kohtuulliseen tasoon nähden. Mikä on osuus siinä, että työpaikkoja on ulkoistettu ulkomaille, mutta samaa tavaraa on myyty samalla hinnalla kuin ennenkin?

Verotetaan ulkomaille ulkoistetun työvoiman avulla saatuja ylisuuria voittoja. Perustellaan se sillä, että yritys on kasvanut Suomessa ja käyttänyt hyväkseen peruskouluja ja julkisia palveluita ja teitä ja rautateitä ja siltoja yms.